CFB750-300S24
Manufacturer:
Cincon
Part Number:
CFB750-300S24
Category:
DC DC Converters
Description:
DC DC CONVERTER 24V 749W
In Stock:
18
Manufacturer :
Cincon
Category :
DC DC Converters
Applications :
ITE (Commercial)
Approval Agency :
CE
Control Features :
Enable, Active High
Current - Output (Max) :
31.2A
Efficiency :
90%
Features :
Remote On/Off, OCP, OTP, OVP, SCP, UVLO
Mounting Type :
Through Hole
Number of Outputs :
1
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C (With Derating)
Package / Case :
Full Brick
Power (Watts) :
749 W
Product Status :
Active
Size / Dimension :
4.60" L x 2.40" W x 0.50" H (116.8mm x 61.0mm x 12.7mm)
Standard Number :
Supplier Device Package :
Full Brick
Type :
Isolated Module
Voltage - Input (Max) :
425V
Voltage - Input (Min) :
200V
Voltage - Isolation :
3 kV
Voltage - Output 1 :
24V