CFB400W-48S48
Part Number:
CFB400W-48S48
Description:
DC DC CONVERTER 48V 399W
In Stock:
13
Control Features :
Enable, Active Low
Current - Output (Max) :
8.3A
Efficiency :
89.5%
Operating Temperature :
-40°C ~ 100°C (With Derating)
Power (Watts) :
399 W
Size / Dimension :
4.60" L x 2.40" W x 0.50" H (116.8mm x 61.0mm x 12.7mm)
Voltage - Input (Max) :
75V
Voltage - Input (Min) :
18V
Voltage - Isolation :
1.5 kV
Voltage - Output 1 :
48V