CFB600W-110S12
Manufacturer:
Cincon
Part Number:
CFB600W-110S12
Category:
DC DC Converters
Description:
DC DC CONVERTER 12V 600W
In Stock:
22
Manufacturer :
Cincon
Category :
DC DC Converters
Applications :
ITE (Commercial), Railway
Approval Agency :
CE, cURus
Control Features :
Current - Output (Max) :
50A
Efficiency :
87%
Features :
OCP, OTP, OVP, SCP, UVLO
Mounting Type :
Through Hole
Number of Outputs :
1
Operating Temperature :
-40°C ~ 100°C (With Derating)
Package / Case :
Full Brick
Power (Watts) :
600 W
Product Status :
Active
Size / Dimension :
4.60" L x 2.40" W x 0.50" H (116.8mm x 61.0mm x 12.7mm)
Standard Number :
50155; 62368-1
Supplier Device Package :
Full Brick
Type :
Isolated Module
Voltage - Input (Max) :
160V
Voltage - Input (Min) :
43V
Voltage - Isolation :
2.25 kV
Voltage - Output 1 :
12V