CQB150W-110S12
Manufacturer:
Cincon
Part Number:
CQB150W-110S12
Category:
DC DC Converters
Description:
DC DC CONVERTER 12V 150W
In Stock:
10
Manufacturer :
Cincon
Category :
DC DC Converters
Applications :
ITE (Commercial), Railway
Approval Agency :
CB, CE, cURus
Control Features :
Enable, Active High
Current - Output (Max) :
12.5A
Efficiency :
92%
Features :
Remote On/Off, OCP, OTP, OVP, SCP, UVLO
Mounting Type :
Through Hole
Number of Outputs :
1
Operating Temperature :
-40°C ~ 105°C (With Derating)
Package / Case :
Module
Power (Watts) :
150 W
Product Status :
Active
Size / Dimension :
2.28" L x 1.45" W x 0.50" H (57.9mm x 36.8mm x 12.7mm)
Standard Number :
50155; 60950-1
Supplier Device Package :
Module
Type :
Isolated Module
Voltage - Input (Max) :
160V
Voltage - Input (Min) :
43V
Voltage - Isolation :
3 kV
Voltage - Output 1 :
12V