CQB200-24S28N
Manufacturer:
Cincon
Part Number:
CQB200-24S28N
Category:
DC DC Converters
Description:
BRICK DC-DC CQB200-24S28N
In Stock:
17
Manufacturer :
Cincon
Category :
DC DC Converters
Applications :
ITE (Commercial)
Approval Agency :
CE
Control Features :
Enable, Active Low
Current - Output (Max) :
7.14A
Efficiency :
92%
Features :
Adjustable Output, Baseplate, Remote On/Off, Remote Sense
Mounting Type :
Through Hole
Number of Outputs :
1
Operating Temperature :
-40°C ~ 105°C (With Derating)
Package / Case :
Quarter Brick
Power (Watts) :
200 W
Product Status :
Active
Size / Dimension :
2.28" L x 1.45" W x 0.50" H (57.9mm x 36.8mm x 12.7mm)
Standard Number :
Supplier Device Package :
Quarter Brick
Type :
Isolated Module
Voltage - Input (Max) :
36V
Voltage - Input (Min) :
18V
Voltage - Isolation :
2.25 kV
Voltage - Output 1 :
28V