CQB75-300S05-F
Manufacturer:
Cincon
Part Number:
CQB75-300S05-F
Category:
DC DC Converters
Description:
DC/DC CONVERTER
In Stock:
20
Manufacturer :
Cincon
Category :
DC DC Converters
Applications :
ITE (Commercial)
Approval Agency :
CE
Control Features :
Enable, Active High
Current - Output (Max) :
15A
Efficiency :
83.5%
Features :
Baseplate, Heat Sink, Remote On/Off, Remote Sense
Mounting Type :
Through Hole
Number of Outputs :
1
Operating Temperature :
-40°C ~ 105°C (With Derating)
Package / Case :
Half Brick
Power (Watts) :
75 W
Product Status :
Active
Size / Dimension :
2.28" L x 2.20" W x 0.50" H (57.9mm x 55.9mm x 12.7mm)
Standard Number :
Supplier Device Package :
Half Brick
Type :
Isolated Module
Voltage - Input (Max) :
450V
Voltage - Input (Min) :
180V
Voltage - Isolation :
3 kV
Voltage - Output 1 :
5V