NSD05-12S12
Manufacturer:
MEAN WELL
Part Number:
NSD05-12S12
Category:
DC DC Converters
Description:
DC DC CONVERTER 12V 5W
In Stock:
29
Manufacturer :
MEAN WELL
Category :
DC DC Converters
Applications :
ITE (Commercial)
Approval Agency :
Control Features :
Current - Output (Max) :
420mA
Efficiency :
82%
Features :
Remote On/Off, OCP, OVP, SCP
Mounting Type :
Through Hole
Number of Outputs :
1
Operating Temperature :
-25°C ~ 70°C (With Derating)
Package / Case :
5-DIP Module
Power (Watts) :
5 W
Product Status :
Active
Size / Dimension :
1.60" L x 1.00" W x 0.33" H (40.6mm x 25.4mm x 8.3mm)
Standard Number :
Supplier Device Package :
Type :
Isolated Module
Voltage - Input (Max) :
36V
Voltage - Input (Min) :
9.2V
Voltage - Isolation :
1 kV
Voltage - Output 1 :
12V