DPU01N-12
Manufacturer:
MEAN WELL
Part Number:
DPU01N-12
Category:
DC DC Converters
Description:
DC DC CONVERTER +/-12V 1W
In Stock:
59
Manufacturer :
MEAN WELL
Category :
DC DC Converters
Applications :
ITE (Commercial)
Approval Agency :
Control Features :
Current - Output (Max) :
42mA, 42mA
Efficiency :
80%
Features :
SCP
Mounting Type :
Through Hole
Number of Outputs :
2
Operating Temperature :
-40°C ~ 90°C (With Derating)
Package / Case :
6-SIP Module, 5 Leads
Power (Watts) :
1 W
Product Status :
Active
Size / Dimension :
0.77" L x 0.24" W x 0.40" H (19.5mm x 6.1mm x 10.2mm)
Standard Number :
Supplier Device Package :
6-SIP
Type :
Isolated Module
Voltage - Input (Max) :
26.4V
Voltage - Input (Min) :
21.6V
Voltage - Isolation :
1.5 kV
Voltage - Output 1 :
12V