SKM50B-12
Part Number:
SKM50B-12
Description:
DC DC CONVERTER 12V 50W
In Stock:
49
Current - Output (Max) :
4.17A
Efficiency :
92%
Features :
Remote On/Off, OCP, OVP, SCP
Operating Temperature :
-40°C ~ 75°C (With Derating)
Power (Watts) :
50 W
Product Status :
Active
Size / Dimension :
2.00" L x 1.00" W x 0.54" H (50.8mm x 25.4mm x 13.7mm)
Voltage - Input (Max) :
36V
Voltage - Input (Min) :
18V
Voltage - Isolation :
1.5 kV
Voltage - Output 1 :
12V