HQA2W085W240V-007-S
Manufacturer:
TDK-Lambda, Inc.
Part Number:
HQA2W085W240V-007-S
Category:
DC DC Converters
Description:
DC DC CONVERTER 24V 85W
In Stock:
15
Manufacturer :
TDK-Lambda, Inc.
Category :
DC DC Converters
Applications :
ITE (Commercial)
Approval Agency :
CE
Control Features :
Enable, Active Low
Current - Output (Max) :
3.5A
Efficiency :
87%
Features :
Remote On/Off, OCP, OVP
Mounting Type :
Through Hole
Number of Outputs :
1
Operating Temperature :
-40°C ~ 115°C
Package / Case :
Quarter Brick
Power (Watts) :
85 W
Product Status :
Active
Size / Dimension :
2.39" L x 2.20" W x 0.50" H (60.6mm x 55.9mm x 12.7mm)
Standard Number :
Supplier Device Package :
Type :
Isolated Module
Voltage - Input (Max) :
40V
Voltage - Input (Min) :
9V
Voltage - Isolation :
2.25 kV
Voltage - Output 1 :
24V