SMU02M-12
Manufacturer:
MEAN WELL
Part Number:
SMU02M-12
Category:
DC DC Converters
Description:
DC DC CONVERTER 12V 2W
In Stock:
56
Manufacturer :
MEAN WELL
Category :
DC DC Converters
Applications :
ITE (Commercial)
Approval Agency :
Control Features :
Current - Output (Max) :
167mA
Efficiency :
85%
Features :
OCP, SCP
Mounting Type :
Through Hole
Number of Outputs :
1
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C (With Derating)
Package / Case :
4-SIP Module
Power (Watts) :
2 W
Product Status :
Active
Size / Dimension :
0.46" L x 0.30" W x 0.40" H (11.6mm x 7.5mm x 10.1mm)
Standard Number :
Supplier Device Package :
Type :
Isolated Module
Voltage - Input (Max) :
13.2V
Voltage - Input (Min) :
10.8V
Voltage - Isolation :
1.5 kV
Voltage - Output 1 :
12V