I7C2W020A120V-003-R
Manufacturer:
TDK-Lambda, Inc.
Part Number:
I7C2W020A120V-003-R
Category:
DC DC Converters
Description:
DC DC CONVERTER 8-24V 300W
In Stock:
12
Manufacturer :
TDK-Lambda, Inc.
Category :
DC DC Converters
Applications :
ITE (Commercial)
Approval Agency :
Control Features :
Enable, Active Low
Current - Output (Max) :
20A
Efficiency :
97%
Features :
Adjustable Output, Remote On/Off, Remote Sense
Mounting Type :
Through Hole
Number of Outputs :
1
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C (With Derating)
Package / Case :
Sixteenth Brick
Power (Watts) :
300 W
Product Status :
Active
Size / Dimension :
1.45" L x 1.34" W x 0.58" H (36.8mm x 34.0mm x 14.7mm)
Standard Number :
60950-1; 62368-1
Supplier Device Package :
Sixteenth Brick
Type :
Non-Isolated PoL Module
Voltage - Input (Max) :
36V
Voltage - Input (Min) :
9V
Voltage - Isolation :
Voltage - Output 1 :
8 ~ 24V