V300A24C500BL
Manufacturer:
Vicor
Part Number:
V300A24C500BL
Category:
DC DC Converters
Description:
DC DC CONVERTER 24V 500W
In Stock:
48
Manufacturer :
Vicor
Category :
DC DC Converters
Applications :
ITE (Commercial)
Approval Agency :
Control Features :
Current - Output (Max) :
20.83A
Efficiency :
89%
Features :
OVP, UVLO
Mounting Type :
Through Hole
Number of Outputs :
1
Operating Temperature :
-20°C ~ 100°C
Package / Case :
Full Brick
Power (Watts) :
500 W
Product Status :
Active
Size / Dimension :
4.60" L x 2.20" W x 0.62" H (116.8mm x 55.9mm x 15.7mm)
Standard Number :
Supplier Device Package :
Type :
Isolated Module
Voltage - Input (Max) :
375V
Voltage - Input (Min) :
180V
Voltage - Isolation :
3 kV
Voltage - Output 1 :
24V