UWE-5/20-Q48NB-C
Part Number:
UWE-5/20-Q48NB-C
Description:
DC DC CONVERTER 5V 100W
In Stock:
111
Control Features :
Enable, Active Low
Current - Output (Max) :
20A
Efficiency :
90.5%
Features :
Remote On/Off, OCP, OTP, OVP, SCP, UVLO
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Package / Case :
8-DIP Module, 1/8 Brick
Power (Watts) :
100 W
Product Status :
Obsolete
Size / Dimension :
2.30" L x 0.90" W x 0.34" H (58.4mm x 22.9mm x 8.6mm)
Voltage - Input (Max) :
75V
Voltage - Input (Min) :
18V
Voltage - Isolation :
2.25 kV
Voltage - Output 1 :
5V