BMR4510002/020
Manufacturer:
Flex Power Modules
Part Number:
BMR4510002/020
Category:
DC DC Converters
Description:
DC DC CONVERTER 0.6-3.6V 144W
In Stock:
295
Manufacturer :
Flex Power Modules
Category :
DC DC Converters
Applications :
ITE (Commercial)
Approval Agency :
CB, CSA, IEC, TUV, UL
Control Features :
Enable, Active Low
Current - Output (Max) :
40A
Efficiency :
94.7%
Features :
Adjustable Output, PMBus™, Remote On/Off, Remote Sense
Mounting Type :
Through Hole
Number of Outputs :
1
Operating Temperature :
-40°C ~ 120°C (With Derating)
Package / Case :
16-DIP Module
Power (Watts) :
144 W
Product Status :
Active
Size / Dimension :
1.21" L x 0.79" W x 0.32" H (30.9mm x 20.0mm x 8.2mm)
Standard Number :
Supplier Device Package :
Type :
Non-Isolated PoL Module, Digital
Voltage - Input (Max) :
14V
Voltage - Input (Min) :
4.5V
Voltage - Isolation :
Voltage - Output 1 :
0.6 ~ 3.6V