PMB4518TWP
Manufacturer:
Flex Power Modules
Part Number:
PMB4518TWP
Category:
DC DC Converters
Description:
DC DC CONVERTER 0.8-3.6V 58W
In Stock:
200
Manufacturer :
Flex Power Modules
Category :
DC DC Converters
Applications :
ITE (Commercial)
Approval Agency :
CB, CSA, IEC, TUV, UL
Control Features :
Enable, Active Low
Current - Output (Max) :
16A
Efficiency :
95.4%
Features :
Adjustable Output, Remote On/Off, Remote Sense
Mounting Type :
Through Hole
Number of Outputs :
1
Operating Temperature :
-45°C ~ 115°C (With Derating)
Package / Case :
10-SIP Module
Power (Watts) :
58 W
Product Status :
Last Time Buy
Size / Dimension :
2.04" L x 0.35" W x 0.52" H (51.8mm x 8.8mm x 13.2mm)
Standard Number :
Supplier Device Package :
Type :
Non-Isolated PoL Module
Voltage - Input (Max) :
5.5V
Voltage - Input (Min) :
3V
Voltage - Isolation :
Voltage - Output 1 :
0.8 ~ 3.6V