AIH50Y300N-L
Manufacturer:
Artesyn Embedded Power
Part Number:
AIH50Y300N-L
Category:
DC DC Converters
Description:
DC DC CONVERTER 1.8V 250W
In Stock:
35
Manufacturer :
Artesyn Embedded Power
Category :
DC DC Converters
Applications :
ITE (Commercial)
Approval Agency :
Control Features :
Current - Output (Max) :
50A
Efficiency :
80%
Features :
OVP
Mounting Type :
Through Hole
Number of Outputs :
1
Operating Temperature :
-20°C ~ 100°C
Package / Case :
Module
Power (Watts) :
250 W
Product Status :
Active
Size / Dimension :
2.40" L x 2.30" W x 0.50" H (61.0mm x 58.4mm x 12.7mm)
Standard Number :
Supplier Device Package :
Type :
Isolated Module
Voltage - Input (Max) :
420V
Voltage - Input (Min) :
250V
Voltage - Isolation :
Voltage - Output 1 :
1.8V