MPM3805BGQB-12-AEC1-Z
Manufacturer:
Monolithic Power Systems
Part Number:
MPM3805BGQB-12-AEC1-Z
Category:
DC DC Converters
Description:
6V, 0.6A, SYNCHRONOUS STEP-DOWN
Manufacturer :
Monolithic Power Systems
Category :
DC DC Converters
Applications :
ITE (Commercial)
Approval Agency :
Control Features :
Current - Output (Max) :
600mA
Efficiency :
Features :
Remote On/Off
Mounting Type :
Surface Mount
Number of Outputs :
1
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C (With Derating)
Package / Case :
12-PowerVFQFN Module
Power (Watts) :
Product Status :
Active
Size / Dimension :
0.12" L x 0.10" W x 0.04" H (3.0mm x 2.5mm x 0.9mm)
Standard Number :
Supplier Device Package :
12-QFN (3x2.5)
Type :
Non-Isolated PoL Module
Voltage - Input (Max) :
6V
Voltage - Input (Min) :
2.5V
Voltage - Isolation :
Voltage - Output 1 :
1.2V