V48B24E250BG
Manufacturer:
Vicor
Part Number:
V48B24E250BG
Category:
DC DC Converters
Description:
DC DC CONVERTER 24V 250W
In Stock:
60
Manufacturer :
Vicor
Category :
DC DC Converters
Applications :
ITE (Commercial)
Approval Agency :
Control Features :
Current - Output (Max) :
10.42A
Efficiency :
89%
Features :
OVP, UVLO
Mounting Type :
Surface Mount
Number of Outputs :
1
Operating Temperature :
-10°C ~ 100°C
Package / Case :
Module
Power (Watts) :
250 W
Product Status :
Active
Size / Dimension :
2.28" L x 2.20" W x 0.50" H (57.9mm x 55.9mm x 12.7mm)
Standard Number :
Supplier Device Package :
Type :
Isolated Module
Voltage - Input (Max) :
75V
Voltage - Input (Min) :
36V
Voltage - Isolation :
3 kV
Voltage - Output 1 :
24V