V28B24C150BL
Manufacturer:
Vicor
Part Number:
V28B24C150BL
Category:
DC DC Converters
Description:
DC DC CONVERTER 24V 150W
In Stock:
55
Manufacturer :
Vicor
Category :
DC DC Converters
Applications :
ITE (Commercial)
Approval Agency :
Control Features :
Current - Output (Max) :
6.25A
Efficiency :
81%
Features :
OVP, UVLO
Mounting Type :
Surface Mount
Number of Outputs :
1
Operating Temperature :
-20°C ~ 100°C
Package / Case :
Module
Power (Watts) :
150 W
Product Status :
Active
Size / Dimension :
2.28" L x 2.20" W x 0.50" H (57.9mm x 55.9mm x 12.7mm)
Standard Number :
Supplier Device Package :
Type :
Isolated Module
Voltage - Input (Max) :
36V
Voltage - Input (Min) :
9V
Voltage - Isolation :
3 kV
Voltage - Output 1 :
24V