VTM48EH060T020A00
Manufacturer:
Vicor
Part Number:
VTM48EH060T020A00
Category:
DC DC Converters
Description:
DC DC CONVERTER 6V 120W
Manufacturer :
Vicor
Category :
DC DC Converters
Applications :
ITE (Commercial)
Approval Agency :
Control Features :
Current - Output (Max) :
20A
Efficiency :
94.1%
Features :
Remote On/Off, OCP, OTP, OVP, SCP
Mounting Type :
Surface Mount
Number of Outputs :
1
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C
Package / Case :
Module
Power (Watts) :
120 W
Product Status :
Active
Size / Dimension :
0.87" L x 0.65" W x 0.26" H (22.0mm x 16.5mm x 6.7mm)
Standard Number :
Supplier Device Package :
Type :
Voltage Transformation Module
Voltage - Input (Max) :
55V
Voltage - Input (Min) :
26V
Voltage - Isolation :
2.25 kV
Voltage - Output 1 :
6V