AVO200-48S12-6L
Manufacturer:
Artesyn Embedded Power
Part Number:
AVO200-48S12-6L
Category:
DC DC Converters
Description:
200W, 36 - 75VIN, 12V@17A, 94% E
In Stock:
214
Manufacturer :
Artesyn Embedded Power
Category :
DC DC Converters
Applications :
ITE (Commercial)
Approval Agency :
CSA, FCC, TUV, UL
Control Features :
Enable, Active Low
Current - Output (Max) :
10A
Efficiency :
93%
Features :
Adjustable Output, Remote On/Off, Remote Sense
Mounting Type :
Through Hole
Number of Outputs :
1
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Package / Case :
Eighth Brick
Power (Watts) :
120 W
Product Status :
Active
Size / Dimension :
2.28" L x 0.90" W x 0.37" H (57.9mm x 22.9mm x 9.5mm)
Standard Number :
Supplier Device Package :
Eighth Brick
Type :
Isolated Module
Voltage - Input (Max) :
75V
Voltage - Input (Min) :
36V
Voltage - Isolation :
2 kV
Voltage - Output 1 :
12V