SLX160A0XY3-SRZ
Manufacturer:
ABB Power Conversion
Part Number:
SLX160A0XY3-SRZ
Category:
DC DC Converters
Description:
80A DC/DC CONVERT 0.45-2.0V, SAT
In Stock:
160
Manufacturer :
ABB Power Conversion
Category :
DC DC Converters
Applications :
ITE (Commercial)
Approval Agency :
CSA, UL, VDE
Control Features :
Current - Output (Max) :
160A
Efficiency :
80.6%
Features :
Adjustable Output, PMBus™, Remote On/Off, Remote Sense
Mounting Type :
Surface Mount
Number of Outputs :
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Package / Case :
Power (Watts) :
Product Status :
Active
Size / Dimension :
Standard Number :
Supplier Device Package :
Type :
Voltage - Input (Max) :
14V
Voltage - Input (Min) :
7V