RSDW40F-12
Manufacturer:
MEAN WELL
Part Number:
RSDW40F-12
Category:
DC DC Converters
Description:
DC DC CONVERTER 12V 40W
In Stock:
185
Manufacturer :
MEAN WELL
Category :
DC DC Converters
Applications :
Railway
Approval Agency :
CE, EAC
Control Features :
Current - Output (Max) :
3.333A
Efficiency :
92%
Features :
Mounting Type :
Through Hole
Number of Outputs :
1
Operating Temperature :
-40°C ~ 90°C (With Derating)
Package / Case :
6-DIP Module
Power (Watts) :
40 W
Product Status :
Active
Size / Dimension :
2.00" L x 1.00" W x 0.41" H (50.8mm x 25.4mm x 10.5mm)
Standard Number :
Supplier Device Package :
Type :
Isolated Module
Voltage - Input (Max) :
36V
Voltage - Input (Min) :
9V
Voltage - Isolation :
1.6 kV
Voltage - Output 1 :
12V