SCW12A-05
Manufacturer:
MEAN WELL
Part Number:
SCW12A-05
Category:
DC DC Converters
Description:
DC DC CONVERTER 5V 12W
In Stock:
767
Manufacturer :
MEAN WELL
Category :
DC DC Converters
Applications :
ITE (Commercial)
Approval Agency :
Control Features :
Enable, Active High
Current - Output (Max) :
2.4A
Efficiency :
82%
Features :
Remote On/Off, OCP, SCP
Mounting Type :
Through Hole
Number of Outputs :
1
Operating Temperature :
-25°C ~ 71°C (With Derating)
Package / Case :
24-DIP Module, 9 Leads
Power (Watts) :
12 W
Product Status :
Active
Size / Dimension :
1.25" L x 0.80" W x 0.48" H (31.8mm x 20.3mm x 12.2mm)
Standard Number :
Supplier Device Package :
Type :
Isolated Module
Voltage - Input (Max) :
18V
Voltage - Input (Min) :
9V
Voltage - Isolation :
1.5 kV
Voltage - Output 1 :
5V