SCWN03B-12
Manufacturer:
MEAN WELL
Part Number:
SCWN03B-12
Category:
DC DC Converters
Description:
DC DC CONVERTER 12V 3W
In Stock:
610
Manufacturer :
MEAN WELL
Category :
DC DC Converters
Applications :
ITE (Commercial)
Approval Agency :
Control Features :
Current - Output (Max) :
250mA
Efficiency :
86%
Features :
OCP, SCP, UVLO
Mounting Type :
Through Hole
Number of Outputs :
1
Operating Temperature :
-40°C ~ 90°C (With Derating)
Package / Case :
24-DIP Module, 8 Leads
Power (Watts) :
3 W
Product Status :
Active
Size / Dimension :
1.25" L x 0.80" W x 0.40" H (31.8mm x 20.3mm x 10.2mm)
Standard Number :
Supplier Device Package :
Type :
Isolated Module
Voltage - Input (Max) :
36V
Voltage - Input (Min) :
18V
Voltage - Isolation :
3 kV
Voltage - Output 1 :
12V