EPM6051V-12R-084SH
Manufacturer:
Eaton-Electronics Division
Part Number:
EPM6051V-12R-084SH
Category:
DC DC Converters
Description:
DC DC CONV 1W 5VIN 12VOUT 84MA
In Stock:
574
Manufacturer :
Eaton-Electronics Division
Category :
DC DC Converters
Applications :
ITE (Commercial)
Approval Agency :
Control Features :
Current - Output (Max) :
84mA
Efficiency :
78%
Features :
Mounting Type :
Through Hole
Number of Outputs :
1
Operating Temperature :
-40°C ~ 95°C (With Derating)
Package / Case :
4-SIP Module
Power (Watts) :
1 W
Product Status :
Active
Size / Dimension :
0.46" L x 0.24" W x 0.40" H (11.7mm x 6.0mm x 10.2mm)
Standard Number :
Supplier Device Package :
Type :
Isolated Module
Voltage - Input (Max) :
5.5V
Voltage - Input (Min) :
4.5V
Voltage - Isolation :
2 kV
Voltage - Output 1 :
12V