VQE50W-Q48-S12
Manufacturer:
CUI Inc.
Part Number:
VQE50W-Q48-S12
Category:
DC DC Converters
Description:
DC DC CONVERTER 12V 50W
In Stock:
70
Manufacturer :
CUI Inc.
Category :
DC DC Converters
Applications :
ITE (Commercial)
Approval Agency :
EN, UL
Control Features :
Enable, Active High
Current - Output (Max) :
4.16A
Efficiency :
92%
Features :
Remote On/Off, OCP, OTP, OVP, SCP, UVLO
Mounting Type :
Through Hole
Number of Outputs :
1
Operating Temperature :
-40°C ~ 105°C
Package / Case :
8-DIP Module
Power (Watts) :
50 W
Product Status :
Active
Size / Dimension :
2.28" L x 1.45" W x 0.50" H (57.9mm x 36.8mm x 12.7mm)
Standard Number :
55024; 55032 Class A; 60950-1; 61000-3-2; 61000-3-3; 61000-6-1; 61000-6-3
Supplier Device Package :
Type :
Isolated Module
Voltage - Input (Max) :
75V
Voltage - Input (Min) :
18V
Voltage - Isolation :
1.5 kV
Voltage - Output 1 :
12V