SKA60B-12
Manufacturer:
MEAN WELL
Part Number:
SKA60B-12
Category:
DC DC Converters
Description:
DC DC CONVERTER 12V 60W
In Stock:
248
Manufacturer :
MEAN WELL
Category :
DC DC Converters
Applications :
ITE (Commercial)
Approval Agency :
Control Features :
Current - Output (Max) :
5A
Efficiency :
92.5%
Features :
Remote On/Off, OCP, OVP, SCP
Mounting Type :
Through Hole
Number of Outputs :
1
Operating Temperature :
-40°C ~ 70°C (With Derating)
Package / Case :
8-DIP Module
Power (Watts) :
60 W
Product Status :
Active
Size / Dimension :
2.00" L x 2.00" W x 0.43" H (50.8mm x 50.8mm x 11.0mm)
Standard Number :
Supplier Device Package :
Type :
Isolated Module
Voltage - Input (Max) :
36V
Voltage - Input (Min) :
18V
Voltage - Isolation :
1.5 kV
Voltage - Output 1 :
12V