SKA20A-05
Manufacturer:
MEAN WELL
Part Number:
SKA20A-05
Category:
DC DC Converters
Description:
DC DC CONVERTER 5V 20W
In Stock:
490
Manufacturer :
MEAN WELL
Category :
DC DC Converters
Applications :
ITE (Commercial)
Approval Agency :
Control Features :
Current - Output (Max) :
4A
Efficiency :
87.5%
Features :
Remote On/Off, OCP, OVP, SCP
Mounting Type :
Through Hole
Number of Outputs :
1
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C (With Derating)
Package / Case :
6-DIP Module
Power (Watts) :
20 W
Product Status :
Active
Size / Dimension :
2.00" L x 1.00" W x 0.44" H (50.8mm x 25.4mm x 11.2mm)
Standard Number :
Supplier Device Package :
Type :
Isolated Module
Voltage - Input (Max) :
18V
Voltage - Input (Min) :
9V
Voltage - Isolation :
1.5 kV
Voltage - Output 1 :
5V