SKA15C-05
Manufacturer:
MEAN WELL
Part Number:
SKA15C-05
Category:
DC DC Converters
Description:
DC DC CONVERTER 5V 15W
In Stock:
148
Manufacturer :
MEAN WELL
Category :
DC DC Converters
Applications :
ITE (Commercial)
Approval Agency :
Control Features :
Current - Output (Max) :
3A
Efficiency :
80%
Features :
OVP, SCP
Mounting Type :
Through Hole
Number of Outputs :
1
Operating Temperature :
-40°C ~ 71°C (With Derating)
Package / Case :
5-DIP Module
Power (Watts) :
15 W
Product Status :
Active
Size / Dimension :
2.00" L x 1.00" W x 0.44" H (50.8mm x 25.4mm x 11.3mm)
Standard Number :
Supplier Device Package :
Type :
Isolated Module
Voltage - Input (Max) :
72V
Voltage - Input (Min) :
36V
Voltage - Isolation :
1 kV
Voltage - Output 1 :
5V