DLC03A-12
Manufacturer:
MEAN WELL
Part Number:
DLC03A-12
Category:
DC DC Converters
Description:
DC DC CONVERTER +/-12V 3W
Manufacturer :
MEAN WELL
Category :
DC DC Converters
Applications :
ITE (Commercial)
Approval Agency :
Control Features :
Current - Output (Max) :
125mA, 125mA
Efficiency :
82%
Features :
OCP, SCP, UVLO
Mounting Type :
Through Hole
Number of Outputs :
2
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C (With Derating)
Package / Case :
16-DIP Module, 6 Leads
Power (Watts) :
3 W
Product Status :
Active
Size / Dimension :
0.87" L x 0.54" W x 0.34" H (22.1mm x 13.8mm x 8.6mm)
Standard Number :
Supplier Device Package :
Type :
Isolated Module
Voltage - Input (Max) :
18V
Voltage - Input (Min) :
9V
Voltage - Isolation :
1.5 kV
Voltage - Output 1 :
12V