V24A12C500BG
Manufacturer:
Vicor
Part Number:
V24A12C500BG
Category:
DC DC Converters
Description:
DC DC CONVERTER 12V 500W
In Stock:
107
Manufacturer :
Vicor
Category :
DC DC Converters
Applications :
ITE (Commercial)
Approval Agency :
Control Features :
Current - Output (Max) :
41.67A
Efficiency :
87.2%
Features :
OVP, UVLO
Mounting Type :
Through Hole
Number of Outputs :
1
Operating Temperature :
-20°C ~ 100°C
Package / Case :
Full Brick
Power (Watts) :
500 W
Product Status :
Active
Size / Dimension :
4.60" L x 2.20" W x 0.54" H (116.8mm x 55.9mm x 13.7mm)
Standard Number :
Supplier Device Package :
Type :
Isolated Module
Voltage - Input (Max) :
36V
Voltage - Input (Min) :
18V
Voltage - Isolation :
3 kV
Voltage - Output 1 :
12V