V110C24T100BL
Manufacturer:
Vicor
Part Number:
V110C24T100BL
Category:
DC DC Converters
Description:
DC DC CONVERTER 24V 100W
In Stock:
124
Manufacturer :
Vicor
Category :
DC DC Converters
Applications :
ITE (Commercial)
Approval Agency :
Control Features :
Current - Output (Max) :
4.17A
Efficiency :
86.3%
Features :
OVP, UVLO
Mounting Type :
Through Hole
Number of Outputs :
1
Operating Temperature :
-40°C ~ 100°C
Package / Case :
Quarter Brick
Power (Watts) :
100 W
Product Status :
Active
Size / Dimension :
2.28" L x 1.45" W x 0.62" H (57.9mm x 36.8mm x 15.7mm)
Standard Number :
Supplier Device Package :
Type :
Isolated Module
Voltage - Input (Max) :
154V
Voltage - Input (Min) :
66V
Voltage - Isolation :
3 kV
Voltage - Output 1 :
24V