BCM48BT480T300A00
Manufacturer:
Vicor
Part Number:
BCM48BT480T300A00
Category:
DC DC Converters
Description:
DC DC CONVERTER 48V 300W
In Stock:
144
Manufacturer :
Vicor
Category :
DC DC Converters
Applications :
ITE (Commercial)
Approval Agency :
CE, cURus, TUV
Control Features :
Current - Output (Max) :
6.25A
Efficiency :
96%
Features :
OCP, OTP, SCP, UVLO
Mounting Type :
Through Hole
Number of Outputs :
1
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C
Package / Case :
Module
Power (Watts) :
300 W
Product Status :
Active
Size / Dimension :
1.28" L x 0.87" W x 0.26" H (32.5mm x 22.0mm x 6.7mm)
Standard Number :
Supplier Device Package :
Type :
Bus Converter Module
Voltage - Input (Max) :
55V
Voltage - Input (Min) :
38V
Voltage - Isolation :
2.25 kV
Voltage - Output 1 :
48V