UWE-5/24-Q12PB-C
Part Number:
UWE-5/24-Q12PB-C
Description:
DC DC CONVERTER 5V 120W
In Stock:
713
Approval Agency :
cURus
Control Features :
Enable, Active High
Current - Output (Max) :
24A
Efficiency :
92%
Features :
Baseplate, Remote On/Off, Remote Sense
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C (With Derating)
Package / Case :
Eighth Brick
Power (Watts) :
120 W
Product Status :
Active
Size / Dimension :
2.30" L x 0.90" W x 0.52" H (58.4mm x 22.9mm x 13.2mm)
Standard Number :
Supplier Device Package :
Eighth Brick
Voltage - Input (Max) :
36V
Voltage - Input (Min) :
9V
Voltage - Isolation :
2.25 kV
Voltage - Output 1 :
5V