PQMC3-D24-D15-S
Manufacturer:
CUI Inc.
Part Number:
PQMC3-D24-D15-S
Category:
DC DC Converters
Description:
DC DC CONVERTER +/-15V 3W
Manufacturer :
CUI Inc.
Category :
DC DC Converters
Applications :
ITE (Commercial)
Approval Agency :
EN
Control Features :
Current - Output (Max) :
100mA, 100mA
Efficiency :
81%
Features :
OCP, SCP
Mounting Type :
Through Hole
Number of Outputs :
2
Operating Temperature :
-40°C ~ 105°C
Package / Case :
8-SIP Module, 7 Leads
Power (Watts) :
3 W
Product Status :
Active
Size / Dimension :
0.87" L x 0.37" W x 0.47" H (22.0mm x 9.5mm x 12.0mm)
Standard Number :
55024; 55032 Class A
Supplier Device Package :
Type :
Isolated Module
Voltage - Input (Max) :
36V
Voltage - Input (Min) :
18V
Voltage - Isolation :
1.5 kV
Voltage - Output 1 :
15V