V7803W-500
Manufacturer:
CUI Inc.
Part Number:
V7803W-500
Category:
DC DC Converters
Description:
DC DC CONVERTER 3.3V 1.65W
In Stock:
304
Manufacturer :
CUI Inc.
Category :
DC DC Converters
Applications :
ITE (Commercial)
Approval Agency :
Control Features :
Current - Output (Max) :
500mA
Efficiency :
82%
Features :
OTP, SCP
Mounting Type :
Through Hole
Number of Outputs :
1
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Package / Case :
3-SIP Module
Power (Watts) :
1.65 W
Product Status :
Active
Size / Dimension :
0.45" L x 0.35" W x 0.69" H (11.5mm x 9.0mm x 17.5mm)
Standard Number :
Supplier Device Package :
Type :
Linear Regulator Replacement
Voltage - Input (Max) :
72V
Voltage - Input (Min) :
9V
Voltage - Isolation :
Voltage - Output 1 :
3.3V