PRM3W-E12-D12-S
Manufacturer:
CUI Inc.
Part Number:
PRM3W-E12-D12-S
Category:
DC DC Converters
Description:
DC-DC ISOLATED, 3 W, 4.5~36 VDC
In Stock:
338
Manufacturer :
CUI Inc.
Category :
DC DC Converters
Applications :
ITE (Commercial)
Approval Agency :
CE
Control Features :
Current - Output (Max) :
125mA, 125mA
Efficiency :
79%
Features :
Mounting Type :
Through Hole
Number of Outputs :
2
Operating Temperature :
-40°C ~ 105°C (With Derating)
Package / Case :
8-SIP Module, 7 Leads
Power (Watts) :
3 W
Product Status :
Active
Size / Dimension :
0.87" L x 0.37" W x 0.47" H (22.0mm x 9.5mm x 12.0mm)
Standard Number :
Supplier Device Package :
Type :
Isolated Module
Voltage - Input (Max) :
36V
Voltage - Input (Min) :
4.5V
Voltage - Isolation :
3 kV
Voltage - Output 1 :
12V