VIBLSD1-S24-S5-SIP
Manufacturer:
CUI Inc.
Part Number:
VIBLSD1-S24-S5-SIP
Category:
DC DC Converters
Description:
DC DC CONVERTER 5V 1W
Manufacturer :
CUI Inc.
Category :
DC DC Converters
Applications :
ITE (Commercial)
Approval Agency :
Control Features :
Current - Output (Max) :
200mA
Efficiency :
70%
Features :
SCP
Mounting Type :
Through Hole
Number of Outputs :
1
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Package / Case :
6-SIP Module, 4 Leads
Power (Watts) :
1 W
Product Status :
Active
Size / Dimension :
0.77" L x 0.24" W x 0.40" H (19.6mm x 6.0mm x 10.2mm)
Standard Number :
Supplier Device Package :
Type :
Isolated Module
Voltage - Input (Max) :
25.2V
Voltage - Input (Min) :
22.8V
Voltage - Isolation :
1 kV
Voltage - Output 1 :
5V