V7805-500-SMT-TR
Manufacturer:
CUI Inc.
Part Number:
V7805-500-SMT-TR
Category:
DC DC Converters
Description:
DC DC CONVERTER 5V 2.5W
In Stock:
998
Manufacturer :
CUI Inc.
Category :
DC DC Converters
Applications :
ITE (Commercial)
Approval Agency :
Control Features :
Enable, Active High
Current - Output (Max) :
500mA
Efficiency :
94%
Features :
Remote On/Off, OTP, SCP
Mounting Type :
Surface Mount
Number of Outputs :
1
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Package / Case :
10-SMD Module, 6 Leads
Power (Watts) :
2.5 W
Product Status :
Active
Size / Dimension :
0.60" L x 0.33" W x 0.29" H (15.2mm x 8.3mm x 7.3mm)
Standard Number :
Supplier Device Package :
Type :
Linear Regulator Replacement
Voltage - Input (Max) :
28V
Voltage - Input (Min) :
6V
Voltage - Isolation :
Voltage - Output 1 :
5V