PES1-S24-S24-M-TR
Manufacturer:
CUI Inc.
Part Number:
PES1-S24-S24-M-TR
Category:
DC DC Converters
Description:
DC DC CONVERTER 24V 1W
In Stock:
955
Manufacturer :
CUI Inc.
Category :
DC DC Converters
Applications :
ITE (Commercial)
Approval Agency :
EN, UL
Control Features :
Current - Output (Max) :
42mA
Efficiency :
81%
Features :
SCP
Mounting Type :
Surface Mount
Number of Outputs :
1
Operating Temperature :
-40°C ~ 105°C (With Derating)
Package / Case :
8-SMD Module, 5 Leads
Power (Watts) :
1 W
Product Status :
Active
Size / Dimension :
0.50" L x 0.32" W x 0.29" H (12.8mm x 8.2mm x 7.3mm)
Standard Number :
55024; 55032 Class A; 60950-1
Supplier Device Package :
Type :
Isolated Module
Voltage - Input (Max) :
26.4V
Voltage - Input (Min) :
21.6V
Voltage - Isolation :
3 kV
Voltage - Output 1 :
24V