PEM1-S24-S12-S
Manufacturer:
CUI Inc.
Part Number:
PEM1-S24-S12-S
Category:
DC DC Converters
Description:
DC DC CONVERTER 12V 1W
Manufacturer :
CUI Inc.
Category :
DC DC Converters
Applications :
ITE (Commercial)
Approval Agency :
CB Scheme, EN, IEC, UL
Control Features :
Current - Output (Max) :
83mA
Efficiency :
81%
Features :
SCP
Mounting Type :
Through Hole
Number of Outputs :
1
Operating Temperature :
-40°C ~ 105°C
Package / Case :
7-SIP Module, 4 Leads
Power (Watts) :
1 W
Product Status :
Active
Size / Dimension :
0.77" L x 0.24" W x 0.37" H (19.5mm x 6.0mm x 9.3mm)
Standard Number :
55024; 55032 Class A; 60950-1; 61000-3-2; 61000-3-3
Supplier Device Package :
Type :
Isolated Module
Voltage - Input (Max) :
26.4V
Voltage - Input (Min) :
21.6V
Voltage - Isolation :
3 kV
Voltage - Output 1 :
12V