PESE1-S5-D12-M-TR
Manufacturer:
CUI Inc.
Part Number:
PESE1-S5-D12-M-TR
Category:
DC DC Converters
Description:
DC DC CONVERTER +/-12V 1W
In Stock:
987
Manufacturer :
CUI Inc.
Category :
DC DC Converters
Applications :
ITE (Commercial)
Approval Agency :
CB Scheme, EN, IEC
Control Features :
Current - Output (Max) :
42mA, 42mA
Efficiency :
83%
Features :
SCP
Mounting Type :
Surface Mount
Number of Outputs :
2
Operating Temperature :
-40°C ~ 105°C (With Derating)
Package / Case :
10-SMD Module, 6 Leads
Power (Watts) :
1 W
Product Status :
Active
Size / Dimension :
0.60" L x 0.33" W x 0.29" H (15.2mm x 8.5mm x 7.3mm)
Standard Number :
55024; 55032 Class A; 62368-1
Supplier Device Package :
Type :
Isolated Module
Voltage - Input (Max) :
5.5V
Voltage - Input (Min) :
4.5V
Voltage - Isolation :
3 kV
Voltage - Output 1 :
12V