V78E12-500-SMT-TR
Manufacturer:
CUI Inc.
Part Number:
V78E12-500-SMT-TR
Category:
DC DC Converters
Description:
DC DC CONVERTER 12V 6W
In Stock:
515
Manufacturer :
CUI Inc.
Category :
DC DC Converters
Applications :
ITE (Commercial)
Approval Agency :
Control Features :
Current - Output (Max) :
500mA
Efficiency :
94%
Features :
Remote On/Off, SCP
Mounting Type :
Surface Mount
Number of Outputs :
1
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C (With Derating)
Package / Case :
10-SMD Module, 8 Leads
Power (Watts) :
6 W
Product Status :
Active
Size / Dimension :
0.60" L x 0.33" W x 0.32" H (15.2mm x 8.5mm x 8.3mm)
Standard Number :
Supplier Device Package :
Type :
Non-Isolated PoL Module
Voltage - Input (Max) :
36V
Voltage - Input (Min) :
15V
Voltage - Isolation :
Voltage - Output 1 :
12V