P78E15-1000
Manufacturer:
CUI Inc.
Part Number:
P78E15-1000
Category:
DC DC Converters
Description:
DC DC CONVERTER 15V 15W
In Stock:
469
Manufacturer :
CUI Inc.
Category :
DC DC Converters
Applications :
ITE (Commercial)
Approval Agency :
Control Features :
Current - Output (Max) :
1A
Efficiency :
96%
Features :
SCP
Mounting Type :
Through Hole
Number of Outputs :
1
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C (With Derating)
Package / Case :
3-SIP Module
Power (Watts) :
15 W
Product Status :
Active
Size / Dimension :
0.46" L x 0.31" W x 0.41" H (11.6mm x 8.0mm x 10.4mm)
Standard Number :
Supplier Device Package :
Type :
Non-Isolated PoL Module
Voltage - Input (Max) :
36V
Voltage - Input (Min) :
20V
Voltage - Isolation :
Voltage - Output 1 :
15V