VX78039-500
Manufacturer:
CUI Inc.
Part Number:
VX78039-500
Category:
DC DC Converters
Description:
DC DC CONVERTER 9V 4.5W
In Stock:
729
Manufacturer :
CUI Inc.
Category :
DC DC Converters
Applications :
ITE (Commercial)
Approval Agency :
CB Scheme, EN, IEC, UL
Control Features :
Current - Output (Max) :
500mA
Efficiency :
93%
Features :
Mounting Type :
Through Hole
Number of Outputs :
1
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C (With Derating)
Package / Case :
3-SIP Module
Power (Watts) :
4.5 W
Product Status :
Active
Size / Dimension :
0.46" L x 0.30" W x 0.40" H (11.6mm x 7.6mm x 10.2mm)
Standard Number :
55024; 55032 Class A; 60950-1
Supplier Device Package :
Type :
Linear Regulator Replacement
Voltage - Input (Max) :
36V
Voltage - Input (Min) :
12V
Voltage - Isolation :
Voltage - Output 1 :
9V