PDSE1-S12-S12-S
Manufacturer:
CUI Inc.
Part Number:
PDSE1-S12-S12-S
Category:
DC DC Converters
Description:
DC-DC 1.5KV ISOLATED, 1 W, 10.8~
In Stock:
132
Manufacturer :
CUI Inc.
Category :
DC DC Converters
Applications :
ITE (Commercial)
Approval Agency :
CE, cURus
Control Features :
Current - Output (Max) :
83mA
Efficiency :
80%
Features :
Mounting Type :
Through Hole
Number of Outputs :
1
Operating Temperature :
-40°C ~ 105°C (With Derating)
Package / Case :
4-SIP Module
Power (Watts) :
1 W
Product Status :
Active
Size / Dimension :
0.46" L x 0.24" W x 0.40" H (11.6mm x 6.0mm x 10.2mm)
Standard Number :
Supplier Device Package :
Type :
Isolated Module
Voltage - Input (Max) :
13.2V
Voltage - Input (Min) :
10.8V
Voltage - Isolation :
3 kV
Voltage - Output 1 :
12V