VXO78012-500
Manufacturer:
CUI Inc.
Part Number:
VXO78012-500
Category:
DC DC Converters
Description:
DC DC CONVERTER 12V OR -12V 6W
In Stock:
217
Manufacturer :
CUI Inc.
Category :
DC DC Converters
Applications :
ITE (Commercial)
Approval Agency :
CB Scheme, EN, IEC, UL
Control Features :
Current - Output (Max) :
500mA or 150mA
Efficiency :
94%
Features :
SCP
Mounting Type :
Through Hole
Number of Outputs :
1
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C (With Derating)
Package / Case :
3-SIP Module
Power (Watts) :
6 W
Product Status :
Active
Size / Dimension :
0.39" L x 0.28" W x 0.43" H (10.0mm x 7.2mm x 11.0mm)
Standard Number :
55024; 55032 Class A; 60950-1
Supplier Device Package :
Type :
Linear Regulator Replacement
Voltage - Input (Max) :
36V, 24V
Voltage - Input (Min) :
15V, 8V
Voltage - Isolation :
Voltage - Output 1 :
12V or -12V