PXO7803-500-M-TR
Manufacturer:
CUI Inc.
Part Number:
PXO7803-500-M-TR
Category:
DC DC Converters
Description:
DC-DC NON-ISOLATED, 0.5 A, 4.75~
Manufacturer :
CUI Inc.
Category :
DC DC Converters
Applications :
ITE (Commercial)
Approval Agency :
Control Features :
Current - Output (Max) :
500mA
Efficiency :
85%
Features :
Mounting Type :
Surface Mount
Number of Outputs :
1
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C (With Derating)
Package / Case :
4-SMD Module
Power (Watts) :
1.65 W
Product Status :
Active
Size / Dimension :
0.47" L x 0.47" W x 0.18" H (12.0mm x 12.0mm x 4.5mm)
Standard Number :
Supplier Device Package :
Type :
Non-Isolated PoL Module
Voltage - Input (Max) :
36V
Voltage - Input (Min) :
4.75V
Voltage - Isolation :
Voltage - Output 1 :
3.3V